Patron soutěže:

Lukáš Kourek
český reprezentant
mistr republiky 2011


Odkazy:

KAS Vysočina
 

Běžecký pohár
  2.04. Třebíč
10.04. Nové Město n. M.
16.04. Pacov
  8.10. Havlíčkův Brod
15.10. Jemnice

22.10. Jihlava
více >>

Běžecké osobnosti:

Helena Tlustá


Běžecký pohár mládeže

V roce 2005 se atletický svaz rozhodl podpořit běhy mimo dráhu a vybídl kraje zapojit se do běžeckého poháru, kde potom nejlepší z krajů startovali ve finále na pardubickém závodišti. Zapojeni byli běžci v šesti kategoriích – mladší a starší žactvo a dorost, vše dívky a chlapci. Organizačně to dělaly kraje různě,některé jen nominovaly na finále. V našem kraji se povedlo poměrně úspěšně zapojit velké množství mládeže a vytvořit celoroční soutěž. V rámci zavedených běhů (Lorenzovy sady, Běh Korunou, Pohár století, Okolo zámku, Podzimní přespolní běh) mladí soupeřili o body do poháru. Bodovalo se i umístění na krajských přeborech na dráze. Nejlepší v konečné tabulce byli nominováni na finále, které se konalo vždy v druhé polovině října v Pardubicích. Zde bodovalo 15 nejlepších umístění z 18 možných, takže rozhodovala kvalita i kvantita.

V prvém ročníku jsme ve finále obsadili jako kraj 6 místo, následující rok to byla sedmá příčka a pak přišel náš velký úspěch. V roce 2007 a 2008 jsme vyhráli pohár pro nejlepší kraj! Můžeme připomenout tehdejší úspěšné běžce - Beránková, Couralová, Nováková, Tlustá, Janoušová, Miličková, Slavík, Dostál, Janů, Buchta, Rygl, Holánek. V roce 2009, kdy se finále konalo naposledy jsme skončili na čtvrtém místě. Je škoda, že se další roky finále nekonalo, protože to vždy byly silně obsazené závody s velkým počtem běžců (60 v kategorii). Výhodou bylo také to, že se atleti střetli i s talenty jiných odvětví (lyžování,biatlon,triatlon).

Součástí Mistrovství České republiky mužů, žen, juniorů a juniorek v přespolním běhu je také finále Běžeckého poháru, ve kterém se utkávají družstva jednotlivých krajů.